Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Trudnoća

Strah od prijevremenog poroda

U 27. sam tjednu trudnoće (radi se o prvoj trudnoći). Prije 10 dana bila sam u bolnici jer sam osjećala pritisak u donjem dijelu trbuha, točnije - osjećala sam nekakvu nabujalost spolovila. Bila sam zadržana radi pretraga; urin je bio uredan, kao i krv. Rađena je cervikometrija: 2,3 cm. No prije 5 godina imala sam LETZ konizaciju (na početku trudnoće rađeni brisevi, sve negativno). Malo sam uplašna jer mi je navedena sljedeća dijagnoza: "GRAVIDITAS hbd. XXV/XXVI St.post. LETZ a.a. V. Abortus imminens", što govori o prijetećem pobačaju. S bebom je sve u redu - UZV: AM 25+5/7 tj., plod vitalan, poz. glavom, posteljica sprijeda, BLP 70 mm, AC 212 mm, FL 50 mm. Kontrolni pregled prije otpuštanja doma: Nulipara, FS 26 cm, Portio skraćen, CC uloživ za vrh prsta, sekrecija sluzava. Prednji forniks izbočen. Strogo mirovanje, mg 300 mg/dan. Čitala sam da beba ako se rodi krajem 6. mj. može preživjeti, zašto se kod mene govori o prijetećem pobačaju? Zbog čega ne bi mogli napraviti serklažu, tj. podvezati grlić maternice da ne dođe do pobačaja? I da li bi možda trebala primiti inekcije za razvoj pluća? Jako sam zabrinuta i jako me strah. Ja se osjećam odlično, mirujem, no povremeno prošetam i napravim ručak, jel to u redu obzirom na strogo mirovanje?

Prekid trudnoće prije navršena 24 tj. klasificira se kao pobačaj, a prekid trudnoće između 24. i 37. tjedana trudnoće je prijevremeni porod. Vaša beba sada u 27. tj. trudnoće ima oko 800 gr. i ako bi došlo do prekida trudnoće, dakle prijevremenog poroda, u uvjetima dobre postnatalne skrbi djeteta postoje velike šanse da dijete preživi i posve se normalno razvija. No, treba znati da porod u periodu između 24. i 28. tj. (kad su djeca ektremno niske porodne težine, između 500 i 1000 grama) predstavlja veliki rizik od pojave različitih komplikacija kod djece i stoga je neophodno da se u takvom slučaju žena porodi u većim centrima koji imaju dobru postnatalnu skrb. No, po ovome što ste Vi opisali, kod Vas ne postoji veliki rizik od prijevremenog poroda. Svi nalazi su uredni osim nešto skraćenog cerviksa. Normalna duljina cerviksa je oko 4 cm a kod Vas je, zbog ranije učinjenog Letza i početnog otvaranja, 2,3 cm. To nije zabrinjavajući nalaz koji bi upućivao na potrebu za serklažom. Za sada je dovoljna predložena terapija: MIROVANJE uz tablete Mg od 300 mg. dnevno. Lagane kućne poslove možete obavljati, idite na redovite kontrole pa ukoliko bi se nalaz pogoršavao, Vaš će Vas ginekolog zadržati u bolnici i ordinirati deksametazon za ubrzanje sazrijevanja dječjih pluća.

Zlatko Topalović, dr. med., specijalist ginekologije i opstetricije