Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Tjelovježba

Mršavljenje

Imam 21 godinu i u posljednjih sam godinu i pol dana uz dijete izgubila nekih 13 kg, što mislim da je u redu. Međutim, htjela bih izgubiti još 4 kg koje nikako da "skinem". Kako sam se ponekad (unatoč tome što sam 13kg lakša) osjećala tromo i živčano, upisala sam aerobic na koji već 3 tjedna odlazim 3 puta tjedno po sat vremena (fitness nisam htjela jer se navodno nekim vježbama još i povećava mišićna masa), ali već sam dobila 1kg. Čini mi se da ne jedem više nego inače pa mi nije jasno. Zanima me kako bih se trebala hraniti, posebice što bih mogla jesti nakon vježbanja, što me posebno muči jer nekad nakon takvog napora znam biti prilično gladna, a ne bih željela poništiti prethodni učinak vježbanja. Unaprijed hvala na odgovoru.

Nije neobično da se početkom vježbanja dobije na težini. Naime, ako do tada niste vježbali, tijelo će osjetiti veću potrošnju energije, kalorija i reagirati će povećanjem apetita; što više vježbamo, više trošimo te smo shodno tome i gladniji! No oko toga se ne treba zabrinjavati ako unosimo prave namirnice u organizam. Treba uvelike izbjegavati šećer u svim oblicima, dakle ne dodavati ga kad god je to moguće jer ga ima i previše u namirnicama koje ne možemo izbjeći. Preporučamo više obroka dnevno (ali manjih!); tijelo ne smije biti gladno jer glad usporava metabolizam. Služite se varkama, svako malo unesite neki međuobrok, npr. voće. Ukoliko rezultat izostane možete se okrenuti nekim preparatima za poticanje potrošnje masti od nekih proizvođača sportske prehrane i suplemenata.

Moj Doktor