Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Probavni sustav

Povišeni GGT

Moj suprug je 2006. godine imao 2 moždana udara i bio pet tjedana u komi. Tijekom tog perioda uzimao je velike količine različitih lijekova. GGT je iznosio 440, da bi se smanjio na konačnu vrijednost od 240 te se sad se stalno vrti na toj razini. AST i ALT su u granicama normale, kao i ukupni bilirubin (10). Ultrazvuk abdomena i jetre je bez osobitosti. Molim vas da mi kažete na koji način spustiti razinu GGT-a te je li njegova povišena vrijednost velika poteškoća i opasnost za zdravlje. Hvala.

Gama-glutamil transferaza (GGT) je membranski enzim kojeg se može naći u bubrezima, jetri, gušterači i tkivu. No, činjenica jest da njegova povišena vrijednost u serumu najčešće dolazi "iz jetre". Prema nalazima koje ste naveli, očito je s jetrom Vašeg supruga sve u redu i mislim da se ne trebate previše zabrinjavati. Povišeni GGT može biti odraz nekoliko stvari, a može se može javiti i kao odgovor na lijekove koje uzima ili možda kao reakcija na debljinu (no o tome ne možemo ništa govoriti budući da takve podatke nemamo).

Dr. sc. Irena Hrstić, dr. med., specijalist gastroenterolog