Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Tjelovježba

Vježbanje kod kuće

Imam 20 godina, težak sam 103 kilograma,visok 190 cm a bf mi je njegdje oko 22%. Upravo je u tome problem, iako san postigao poveću mišićnu masu-smeta me višak kilograma. Više nisam u mogućnosti ići u teretanu zbog nedostatka vremena i obveza na fakultetu. Zbog toga sam kupio kućnu spravu (nešto slično orbitreku) na kojoj dnevno odradim oko 45 min treninga laganog inteziteta (500kcal). Moj cilj je na ovaj način izgubiti 10 kilograma na duži period (recimo 5 mjeseci). Zanima me da li je to ostvarivo i koliki će biti moj gubitak mišićne mase? Koliki dnevni unos proteina preporučujete da ne dođe do katabolizma ili da dođe do kazabolizma u što manjoj mjeri (ako je neizbježan). Preporučate li da ubacim par puta tjedno anaerobni trening (imam nekoliko bučica) i koliko bi on trebao trajati?

Kod vježbanja kod kuće najbitniji je kontinuitet koji najčešće pukne upravo zato što smo kod kuće i ne možemo se natjerati na vježbanje tako lako kao što bismo recimo u teretani. No, ukoliko ste čvrsti u svojoj odluci preporučamo vam sljedeće: prije svakog aerobnog treninga na orbitreku odradite anaerobni trening sa bućicama, nakon tog treninga popijte neki proteinski shake (dnevni unos oko 2-3 grama proteina po kilogramu tjelesne mase) i onda odradite aerobni trening nakon kojeg možete uzeti aminokiseline (npr BCA).

Moj Doktor