Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Dječje bolesti i majčinstvo

Povećani limfni čvorovi u trbuhu

Prije neki dan dijete je radilo kontrolni ultrazvuk mokraćnog mjehura. Prilikom pregleda abdomena vidi se mala količina slobodne intraperitonealne tekućine te znaci limfadenopatije ileocekalne regije. Vizualizira se duži apendix koji je u jednom dijelu urednog promjera cca 4 mm, a u završnom dijelu i do 5,5 mm gdje sadrži tzv. prljave sjene. Periapendikularno masno tkivo nije signifikantno prošireno. U području terminalnog ileuma vide se znaci limfoidne hiperplazije. Drugih promjena se nije utvrdilo. Laboratorijski nalazi u redu, osim AST-33 i CRP-4,6. Nekad ima blage bolove u trbuhu. Molim vas da mi pojasnite koliko je sve ovo opasno i kako se liječi.

Nerijetko u sklopu viroza dolazi do povećanja limfnih čvorova u cijelom tijelu pa tako i u trbuhu. Problem je prolazne naravi i jedino ako bolovi u trbuhu budu intenzivniji ili dugotrajniji bit će potrebna dodatna obrada od strane gastroenterologa. Kako bi isključili blaže oblike upalne bolesti crijeva može se napraviti pregled stolice na skriveno krvarenje uz napomenu da bi par dana prije uzimanja stolice trebalo držati dijetu - ne davati tamno meso i salame - samo bijelo meso peradi i bijelu ribu.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med., specijalist pedijatar