Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Trudnoća

Dileme mlade mame

Imam 20 godina. U prvom sam tromjesečju trudnoće. Ovo mi je prva trudnoća pa me zanima nekoliko stvari. 1. Kako još nisam u starijoj niti zrelijoj dobi, imam još uvijek problema s masnom i nečistom kožom pa koristim kozmetičku kremu s voćnim kiselinama (koncentracija 6 %). Rečeno mi je da se to ne smije koristiti u trudnoći pa me zanima kakvog štetnog utjecaja voćne kiseline mogu imati na plod? I smijem li uopće koristiti ikakve aktivne kreme za lice dok sam trudna? 2. Smijem li koristiti umjetne zaslađivače u trudnoći? Pročitala sam negdje da se saharin i ciklamat ne smiju koristiti u trudnoći pa me zanima je li to točno i u slučaju da sam već konzumirala to u prva dva tjedna trudnoće što će biti s mojim djetetom? 3. Kava. Inače imam jako nizak tlak, što posebno dolazi do izražaja sada kad sam trudna. Ujutro mi je kava obavezna inače ne funkcioniram uopće. Popodne ako ne popijem kavu poslije ručka već oko 3-4 sata osjećam kao da ću se onesvijestiti i povraća mi se. Kad popijem kavu bolje mi je. Ja pijem Nescafeovu kavu i stavim samo jednu malu žlicu. Tako da se stvarno trudim ne pretjerivati. Kakav štetan utjecaj ima kofein na plod? I smijem li konzumirati više od jedne kave dnevno, zapravo smijem li uopće konzumirati kavu? Nemojte mi molim vas samo reći da pijem više tekućine jer i ovako piškim 500 puta dnevno. Mislim da je stvarno apsurdno i besmisleno da popijem 5 litara vode svaki dan jer na kraju krajeva i ne stignem piti baš toliko tekućine koliko neke norme kao zahtijevaju. Pijem dovoljno tekućine, ali ne mogu više od toga. Uostalom, ne shvaćam zašto čovjek mora piti vodu na silu i kad nije žedan to mi zbilja nije jasno. Ja sam mislila da trebamo svoje tijelo osluškivati. Zar nije pijenje vode dok nisi žedan isto kao kad jedeš, a nisi gladan? Pa nije li to onda patološki slučaj? 4. Ovisna sam isto tako i o Cedeviti koliko i o kavi. Pijem jednu čašu Cedevite uz jutarnju kavu svaki dan, zato jer mi podiže razinu energije više nego sama kava. Smije li se Cedevita konzumirati u trudnoći? 5. Kako mi trudnoća odmiče, apetit mi je sve slabiji i slabiji, ali mučnine nisu baš toliko jake. Inače imam višak kila (180 cm i 75 kilograma - većinom raspodijeljeno na području bokova i bedara) i prilično izražen apetit, često bih jela, ali sad više ne osjećam toliku potrebu. Znam da većina trudnica jede i previše u trudnoći pa me zanima što sa mnom nije u redu i trebam li piti možda diazepam? Radi li se zapravo o stresu i kako stres utječe na dijete i porod? Bila bih vam jako zahvalna da mi odgovorite na pitanja.

1. U medicini ne postoje klinička ispitivanja djelovanja lijekova na trudnicu i plod. Stoga smo kod propisivanja lijekova vrlo oprezni i propisujemo one lijekove za koje na osnovu dugotrajne primjene znamo da ne izazivaju štetna djelovanja na trudnicu i plod ili smo u situaciji propisati lijek prosuđujući da je korist veća od mogućih neželjenih djelovanja. Dakle, ne postoje klinička ispitivanja lijekova na trudnicama, a pogotovo ne postoje ispitivanja djelovanja mnoštva raznih kozmetičkih pripravaka na organizam trudnice i njenog ploda, ali znamo da kozmetički pripravci mogu sadržavati sastojke sa mogućim štetnim djelovanjem. Stoga je uputno tijekom trudnoće koristiti samo one kozmetičke pripravke za koje na deklaraciji piše da se smiju koristiti u trudnoći, odnosno one pripravke koji su namijenjeni trudnicama, kao što su određene kreme i ulja za sprječavanje pojave strija. 2. Ako ne bolujete od šećerne bolesti, u trudnoći se ne preporučuju umjetni zaslađivači. Uputnije je koristiti smeđi šećer. 3. i 4. Smijete popiti svoja 2 Nescafea i čašu Cedevite dnevno. Voda pročišćava organizam od štetnih tvari i stoga se u svrhu svakodnevne detoksikacije preporuča popiti dosta tekućine dnevno, ali ne 5 litara. Trudnice koje ne piju dovoljno tekućine sklonije su infekcijama mokraćnih putova te je i to razlog zbog kojeg se trudnicama preporuča povećano uzimanje tekućine. 5. U prvom ste tromjesečju trudnoće, kad je uobičajeno da je apetit slabiji i to nije razlog za brigu i ne trebate uzimati tablete diazepama. Obzirom da imate višak kilograma, vodite tijekom trudnoće brigu o prehrani. Vaš dnevni unos trebao bi biti oko 2000-2200 kilokalorija, a dobitak na težini oko 10-12 kilograma do kraja trudnoće.

Zlatko Topalović, dr. med., specijalist ginekologije i opstetricije