Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Muško zdravlje

Kalcifikati u testisima

Imam 21 godinu i prije nekoliko dana javio sam se urologu zbog bolova, naticanja i osjećaja zategnutosti u testisu. Palpatorno urolog nije pronašao uvećanje ili bilo kakve morfološke promjene. Predložio mi je da izvadim tumorske markere (AFP, beta-HCG, LDH) i da napravim ultrazvuk testisa. Tumorski markeri su svi uredni, tj. u referentnim vrijednostima, međutim na ultrazvuku su mi pronašli punktiformne kalcifikate obostrano difuzno, tj. u oba testisa, kao i obostrano početnu varikocelu. Retropritonealni i ingvinalni limfni čvorovi su uredne veličine, a cjelokupni nalaz ultrazvuka abdomena je bez osobitosti. Obratio sam se i drugom urologu koji mi je rekao da je za sada sve u redu i da bi ti kalcifikati mogli (premda to ne mora biti slučaj) biti znak tumorskog rasta. Prepisao mi je kontrolu tek za 3 mjeseca, kada moram ponovno vaditi tumorske markere. Inače već 2 godine imam povremeno ponekad tupu, a ponekad oštru probadajuću bol u donjem djelu abdomena koji se širi u skrotalnu vreću. Obavio sam sve pretrage i ultrazvuk abdomena - pa čak i rektoskopiju - i svi nalazi su bili negativni. Ljetos se stanje pogoršalo, a simptome zbog kojih sam se javio urologu osjetio sam prije nekoliko tjedana. Zanima me vaše mišljenje o tome je li u pitanju tumor i što preporučate kao dobru terapiju mog stanja. Unaprijed hvala.

Poštovani, ne opterećujte se tumorom iako je mišljenje vašeg urologa ispravno. Svakako učinite i mikrobiološki nalaz ejakulata, te briseve mokraćne cijevi na klamidiju, mikoplazme i ureaplazmu. Prije briseva nemojte mokriti 4 sata. Beta-HCG i AFP svakako ponovite. Nalaz kalcifikata nije specifičan za tumor testisa, iako se isti nalaze u nekih bolesnika s tumorima testisa.

Prim. dr. sc. Ivica Mokos, dr. med., specijalist urolog