Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Trudnoća

PCOS

Poštovani, već više od dvije godine suprug i ja radimo na djetetu, ali ništa. Ja imam PCOS i nemam ovulaciju. Radili smo pretrage, kod supruga je sve u redu. Meni testosteron prelazi granicu za 1. Moja gin.je prepisala terapiju Dabroston tablete, ali ja i dalje nemam ovulaciju. Zanima me da li bi mi kombinacija klomifena i dabrostona bolje djelovala od terapije samo sa dabrostonom?

Sindrom policističnih jajnika je vrlo često povezan s kroničnim anovulacijama, što rezultira neplodnošću ili smanjenom plodnošću te rijetkim ili potpuno izostalim menstruacijama. Dabroston je hormonski pripravak koji će Vam u većoj ili manjoj mjeri omogućiti redovite menstruacije, ali neće dovesti do ovulacija i mogućnosti zanošenja. Liječenje klomifenom je jedna od mogućnosti poticanja ovulacije kod PCO sindroma, ali bi se prije njegovog uzimanja svakako trebali posavjetovati sa svojim ginekologom.

Držislav Kalafatić, dr. med., specijalist ginekologije i opstetricije