Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Duševne bolesti

Demencija u mladosti?

Već duže vrijeme imam nekih mentalnih problema koji me jako brinu. Kao dijete bila sam prilično bistra, najbolji đak u razredu itd, ali s vremenom sam postajala sve prosječnija da bih se danas s 25 godina osjećala stvarno glupom i ta moja glupost me stalno dovodi u neprilike. Teško se koncentriram i zbog toga nikako ne mogu položiti vozački ispit, ali ni mnoge druge stvari napraviti. Završavam faks i u zadnjih godinu dana radila sam neke studentske poslove, prilično nezahtjevne, ali bih zbog loše koncentracije svaki puta napravila takve pogreške, da sam svugdje dobila otkaz. Zbog toga se bojim da nikada neću moći raditi posao koji odgovara mojoj budućoj kvalifikaciji, ali ni to nije ono najgore. Ono što me muči još više je to da sam u razgovoru s ljudima postala tako nespretna, da svaki puta izvalim neku glupost koja druge povrijedi. To me najviše smeta, jer nimalo ne želim povrijediti ljude s kojima komuniciram, pogotovo bliske osobe. Nekada sam bila izrazito taktična u komunikaciji a danas se bojim progovoriti kako ne bih rekla nešto glupo. Što mi se to događa? I pamćenje mi je jako loše. Kako i gdje mogu provjeriti imam li neki oblik demencije?

U uvodu navodite psihičko-mentalne probleme i veliku brigu vezano uz njihovo postojanje. Od smetnji navodite poremećaj koncentracije, što je zaista česta smetnja kod mlađih osoba, koje imaju izraženu tjeskobu (anksioznost). Tjeskoba je obično obilježje nekog od anksioznih poremećaja, a u mlađoj dobi posebno su česti panični poremećaj i socijalna fobija. Navodite i da ste imali značajnih problema i visok stupanj nelagode vezan uz odnose s drugim ljudima, na poslovima koje ste radili. Sekundarno ste razvili i pogoršanje na razini samopouzdanja, odnosno ušli ste u začarani krug negativnih događaja koji pokreću jedan drugi. Jako je dobro za Vas da imate snage potražiti pomoć, dobro je da ste se uspjeli izraziti putem maila, sada je bitno da se javite stručnoj osobi - psihijatru ili psihologu, kako bi se odredio prikladan oblik terapije. Ukoliko se na vrijeme započne s terapijom, uspjeh je jako dobar, a osoba koja traži pomoć ima realnog razloga za optimizam. Prema opisu iz maila, kod vas nema znakova za bilo koji oblik demencije ili neki teži psihički poremećaj.

Dr. sc. Darko Marčinko, dr. med., specijalist psihijatar