Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Trudnoća

Grčevi i kočenje u prstima

Poštovani! Imam 32 god., u 30.tj.trudnoće sam (1.trudnoća) i imam problem koji traje već 2,5mjeseca te se nadam da ćete mi dati bilo kakav savjet u vezi istog. Naime, počelo je s blagim trnjenjem šaka da bi postalo sve gore s neprestanim grčevima i kočenjem prstiju obje šake, simptomi su u početku bili jači noću ali sada je jednako i danju. Obavila sam sve reumatolške pretrage i svi nalazi b.o. R.R.tijekom cijele trudnoće normalan.OGTT nalaz uredan. Jedini nalaz koji je nešto povišen je PAI (7,1), pod kontrolom sam transfuziologa, ne uzimam nikakvu terapiju. Sad sam već jako iscrpljena jer tijekom noći uopće ne spavam zbog jakih bolova, a niti po danu ne mogu ležati jer kao da je bol jače izražena u ležećem položaju. Ukoliko imate bilo kakav savjet koji bi mi olakšao ovih zadnjih nekoliko tjedana trudnoće, molim Vas za odgovor!

Mislim da sama trudnoća nije izravan uzrok Vašim tegobama, ali im vjerojatno pogoduje. Teško mi je odgovoriti, ali ovakve smetnje obično ukazuju na probleme u svezi s vratnom kralježnicom, pa bih Vam preporučio konzultirati i fizijatra. U obzir također dolaze i neki metabolički poremećaji, npr. manjak kalcija ili magnezija. Za početak, pokušajte uzimati šumeće tablete magnezija, 2x dnevno.

Držislav Kalafatić, dr. med., specijalist ginekologije i opstetricije