Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Mišićno-koštani sustav

Cervikobrahijalni sindrom

Prije nekih 45 dana sam na poslu slagala nekakve papire na podu pri čemu sam sjedila na niskoj stolici i imala ispružene ruke ispred sebe. Sutradan sam se probudila pokočenih mišića u području vrata i lopatica te nisam mogla lako okretati glavu. Misleći da će to samo proći, nastavila sam ići na posao sljedećih 15 dana. Kad mi se bol proširila na ramena i kad nisam mogla spavati, otišla sam doktoru opće prakse. Dobila sam ketoprofenski gel i bolovanje 5 dana. Poslije toga nije bilo nekakvog bitnog poboljšanja nego me je počela boljeti i trnuti mi desna ruka pa sam tražila da me upute fizijatru. On je postavio dijagnozu radikulopathia C7-C8 bil pp C7 i propisao fizikalnu terapiju. Otišla sam i neurologu na EMNG, njegov nalaz je: M. deltoideus sin M. biceps barachii sin. M. extensor digitorum communis sin - nalaz u okviru ref. varijacija. M. deltoideus pollicis dex. et sin. M. abductor digiti minimi dex. et sin. - slabiji interm i nerv uzorak sa pot ampl do 7-8 mV. N. medianus dex brzina motornog provođenja 65 msec. M pot polifazičan. Term lat 6 cm/8,0 msec. Brzina senzornog provođenja 50 msec. ZAKLJUČAK: EMNG-nalaz ukazuje na kroničnu radikularnu leziju C7-C8 obostrano, izraženije desno i izraženije C7 ali se ne isključuje ni koincidencija Sy. carp tunela desno s obzirom na blaže sniženje brzine senzornog provođenja za N. medianus desno. Poslije završene fizikalne terapije, koja mi je pomogla da držim glavu ispravno a ne nagnutu na lijevu stranu kao do tada i manje smanjenje bola u cijeloj desnoj ruci (trnjenje je ostalo), otišla sam uraditi CT koji mi je predložio neurolog kao sljedeći korak. Nalaz CT-a vratne kralježnice je sljedeći: Nativni CT-presjeci cervikalne kralježnice učinjeni u nivou iv. prostora od C4-7 segmenta: C4-5 segment: Disk osteofit kompleks dorzomediolateralno lijevo s kompresijom duralnog sukusa i korijena živca lijevo. Disk prominira do 5 mm van koštanih okvira. Neuralni forameni su održane širine. C5-6 segment: Također vidljiv manji disk osteofit kompleks dorzomedijalno s blažom kompresijom duralnog sukusa. Neuralni foramen djeluje održane širine. C6-7 segment: Znakova diskusne hernije se ne vidi, kao niti drugog spaciokompresivnog procesa. Neuralni forameni su održane širine. Također sam uradila i RTG desne šake i ručnog zgloba: Uredna je struktura i blaže reducirana mineralizacija prikazanog skeleta periartikularno. Blaže asimetrična suženja zglobnih prostora DIP i PIP etaže. Erozivnog osteoartritisa na zglobnim tijelima se ne vidi. Također sam uradila i reuma-faktore i svi su negativni.

Svi učinjeni nalazi sugeriraju jedno, a to je da je došlo do pritiska u području vratne kralježnice na neke od živaca što je dovelo do simptoma u desnoj ruci, a to je stanje poznato pod nazivom cervikobrahijalni sindrom. Neki vole reći da se radi i o radikulopatiji što je sličan nalaz. Ono što je važno iz dosta opširnog nalaza CT-a koji ste napravili jest da nema znakova hernije diska što je dobro za Vas, nego da postoje degenerativne promjene u području vratne kralježnice, koje su dovele do navedenih simptoma. Svi ostali nalazi sugeriraju istu dijagnozu, tek se na jednom mjestu postavlja sumnja na pritisak jednog živca (n. medianusa) u području šake, što će trebati ponoviti za 2-3 mjeseca u novom EMNG-nalazu. Liječenje navedenog stanja sastoji se u intenzivnoj fizikalnoj terapiji koja najčešće dovodi do poboljšanja u velikog broja bolesnika. Rijetko je potrebno operativno liječenje, u ovom slučaju i ne vidim indikacije za takvim liječenjem. Dakle javite se svom fizijatru, probajte uključiti i vježbe u bazenu i hidromasažu za vratnu kralježnicu uz primjenu analgetika i stanje će se potpuno smiriti.

Prim. mr. sc. Porin Perić, dr. med., specijalist fizijatar-reumatolog