Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Mišićno-koštani sustav

Schmorlova hernija bivšeg plivača

Nalaz MR-a lumbalne kralježnice: svježa Schmorlova hernija gornje završne plohe L3 koja seže do sredine korpusa s okolnim edemom spongioze. Analizi dostupni segment Th11-L4 ne pokazuje značajnijih degenerativnih promjena diskova s očuvanim spinalnim kanalom i IV-otvorima. Duralna vreća i korijeni živaca su intaktni. L4-L5: početna degeneracija diska s širokim dorzalnim bulgingom anulusa fibrozusa, koji je izraženiji desno te osim što ispunjava prednji arahnoidalni prostor u kontaktu je s desnim korijenom živca. Sama duralna vreća nije značajnije imprimirana. Simptomi: konstantna bol, česta ukočenost, trnci u nogama, hladna stopala, problemi s mokrenjem, a najvažnije što svakodnevno moram bar 4 do 5 puta raditi istezanje donjeg dijela leđa prilikom kojeg dolazi do snažnog pucanja (čuje se snažan zvuk i osjećam neopisivo olakšanje), ako to ne napravim ne mogu šetati. Želio bih napomenuti da sam bivši profesionalni plivač.

Analizirajući priloženi nalaz MR-a lumbalne kralježnice mogu reći da je nalaz prilično dobar. Samo se u razini L4-5 nalazi ispupčenje intervertebralnog diska (engl. bulging), što je tek najblaži stadiji ili predstadij u stanju koje je poznato po nazivu hernija diska. Takvo stanje najčešće nije razlog za operaciju. Međutim Vi navodite određene smetnje s mokrenjem (nije precizirano kakve), što svakako traži dodatnu neurološku obradu. Ako se radi samo o pečenju pri mokrenju ili učestalom mokrenju ne mora značiti ništa, ali ukoliko je riječ o zastoju mokraće ili nemogućnosti kontrole mokrenja potrebna je hitna neurološka obrada. Ukoliko nemate tako ozbiljne simptome, mislim da je fizikalna terapija za Vas, kao bivšeg plivača idealna, te bi morala uključiti: medicinsku gimnastiku, hidrogimnastiku te eventulano dodatne procedure što će odrediti liječnik fizijatar pri samome pregledu. Od lijekova za suzbijanje boli preporučam neke iz skupine nesteroidnih antireumatika u dogovoru s Vašim liječnikom.

Prim. mr. sc. Porin Perić, dr. med., specijalist fizijatar-reumatolog