Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Žensko zdravlje

Vodene ciste na janicima

Poštovani, lijepo molim za mišljenje i savjet: imam 46 godina, nisam imala poroda ni abortusa, od 2006.god.stalno imam vodene ciste na jajnicima, koristila sam dabroston prošle godine 6 puta, a sada proveru od 10mg od 16-26 dana ciklusa 2x1 tabletu tako da sam dobila zadnju menstruaciju 22.4.do 28.4. Jedne ciste se povuku a onda pojave nove, smetnje su u izostanku menstruacije,pa ne znam da li je to zbog cisti ili sam ušla u predmenopauzu; zadnji papa test u 3.mj.ove godine je uredan i imam dvije ciste na lijevom jajniku od 13 mm, a na desnom od 25 mm.

Pojava manjih cisti na jajniku, koje nastaju i jednako tako nestaju, uobičajena je pojava u žena, pogotovo u Vašoj životnoj dobi. Njihova pojava ne znači nužno da ulazite u menopauzu, ali je znak njihove disfunkcije, dakle, pojave da ne funkcioniraju više onako skladno i sinkronizirano kao nekada. Rezultat toga su neredovita krvarenja, koja se najčešće mogu dobro regulirati hormonskim tabletama koje uzimate. Bilo bi uputno odrediti tumorski biljeg CA 125 te učiniti pregled dojki i mamografiju, ako to već niste učinili. Ukoliko uspijete regulirati Vaša krvarenja, nakon nekoliko mjeseci možete biti i bez terapije, jer se funkcija jajnika može spontano i vratiti u normalu.

Držislav Kalafatić, dr. med., specijalist ginekologije i opstetricije