Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Hormonski poremećaji

Hiperprolaktinemija

Prije 3 godine mi je dijagnosticirana hiperprolaktinemija, od tada uzimam bromokriptin, 2 godine sam uzimala 2,5 mg na dana, a zadnjih godinu dana uzimam 1,25 mg dnevno. Kontroliram prolaktin svaka 3 mjeseca i u granicama normale je. Mene zanima da li će se to odraziti na moju plodnost i da li će biti problema kada se odlucim da rodim bebu.

Baš naprotiv, povišene vrijednosti prolaktina mogu remetiti normalnu ovulaciju i na taj način umanjiti šansu da zanesete. Održavanje prolaktina u granicama normalnih vrijednosti jedan je od preduvjeta za ovulaciju i trudnoću. Uzimajte, stoga, onu minimalnu dozu bromokriptina, koja je dovoljna da "drži" prolaktin u normalnim okvirima. Kad test na terudnoću bude pozitivan, slobodno možete prestati s uzimanjem lijeka, bez opsanosti za trudnoću i Vaše dijete.

Držislav Kalafatić, dr. med., specijalist ginekologije i opstetricije