Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Žensko zdravlje

Smanjen libido

33 su mi godine, imam redovite mjesečnice i nikad nisam posebno bolovala. Unatrag dvije godine imam značajno smanjenu želju za spolnim odnosom iako živim u vrlo harmoničnom braku. Moj libido je ogranicen tek na 10. dan u ciklusu svakih par mjeseci. Ostalo vrijeme sam vrlo nezainteresirana i "hladna". Moj suprug i ja pokusavamo dokučiti zbog čega je do te promjene kod mene došlo. Vrlo smo bliski i otvoreni i pred par mjeseci smo potražili pomoć kod psihologa. Savjetovano nam je da možda prvo provjerimo da li je doslo do kakvog poremećaja hormona, prije nego krenemo tražiti psihološke razloge. Ja sam bila kod ginekologa i opisala problem, no on je rekao da to s hormonima nema nikave veze. Lijepo Vas molim informaciju, da li je moguće da su takve promjene vezane za hormone i, ako jesu, o kojim se sve hormonima radi i da li bi trebalo još nešto osim hormona provjeriti. Također, da li je potrebno pretrage vršiti na određeni dan ciklusa ili to nije važno.

S obzirom da su Vam menstruacije uredne, za očekivati je da su vrijednosti hormona doista uredne te da Vaš problem doista zahtijeva angažman psihologa. Da biste bili sigurni, potrebno je odrediti vrijednosti nekoliko osnovnih hormona, i to trećeg ili četvrtog dana ciklusa. Jedino se hormon progesteron, kao biljeg ovulacije, određuje 21. dana menstruacijskog ciklusa.

Držislav Kalafatić, dr. med., specijalist ginekologije i opstetricije