Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Multipla skleroza

Imam 50 godina i zamolio bih vas da mi objasnite sljedeći nalaz: MR mozga - multiple demijelinizacijske lezije infra i supratentorijalno, koje s obzirom na izgled i distribuciju dif. dg. odgovaraju demijelinizaciji tipa MS. VEP - nalaz upućuje na smetnje provođenja te periferne smetnje provođenja. AEP - moguće neuronalne promjene. UZV karotida - nešto deblje stijenke uz urednu hemodinamiku. Zanima me sve o toj bolesti i koje su metode liječenja.

Multipla skleroza je najčešća primarna kronična demijelinizacijska bolest. To je kronična upalna bolest središnjeg živčanog sustava, koja se većinom pojavljuje u mlađih osoba, a svojim uzrokom bolesti ubraja se u autoimune bolesti. Imunološki sustav, koji u normalnim stanjima služi za obranu organizma od bakterija, virusa i ostalih štetnih utjecaja izvana, u neke osobe iz nepoznatog razloga počinje napadati pojedine dijelove vlastitog organizma, npr. mijelinsku ovojnicu. Smatra se da je pojava multiple skleroze rezultat međudjelovanja genskih i čimbenika okoline, odnosno da bolest nastaje u osoba s nasljednom sklonosti za bolest, ali i djelovanjem nekog vanjskog čimbenika. U 70% oboljelih bolest se pojavljuje između 20. i 40. godine života, rijetko nakon 60. godine. Najvažniji za dijagnozu multiple skleroze jesu klinički simptomi karakteristični za ovu bolest, a to su: smanjenje vida na jednom oku, poremećaj osjeta, poremećaj ravnoteže, motorička slabost u jednom ili više udova, vrtoglavica, dvoslike, poremećaji mokrenja (inkontinencija ili retencija). Dijagnoza se potvrđuje dijagnostičkim pokazateljima: MR mozga i vratne kralježnice, nalaz likvora i VEP. Klinički oblici bolesti mogu biti relapsno remitirajući oblik multiple skleroze, sekundarno progresivni oblik bolesti, dobroćudna benigni i primarno progresivni oblik MS-a. Liječenje neurološkog pogoršanja provodi se kortikosteroidima, dok se za sprječavanje progresije bolesti indiciraju imunomodulacijski lijekovi; beta-interferon, imunomodulator glatiramer, mitoxantrone, natalizumab.

Mr. sc. Davor Sporiš, dr. med., specijalist neurolog