Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Multipla skleroza

Diseminirajući encefalomijelitis

Molim vas da mi kažete kolika je mogućnost da imam multiplu sklerozu? Na MRI mozga imam 2 promjene veličine 9 mm i 12 mm u obliku jagodice, paraventrikularno, vrijednosti anti-ds-DNA mi je 115,86 i ANA-ANF ELISA je 95,16. Imam slabosti u nogama, bolove i trnjenje, EEG mi je pokazao disfunkciju zadnjeg režnja mozga, više lijevo. Doktorica mi je napisala DG: Encephalomyelitis diss e causa aperta! Molim vas da mi ovo malo pojasnite! Imam 20 godina.

Demijelinizacijske bolesti središnjeg živčanog sustava mogu imati različite uzroke. Budući da su demijelinizacijska oštećenja proširena po dijelovima mozga i kralježnične moždine često se za njihov opis upotrebljava dijagnoza diseminirajućeg encefalomijelitisa. To je oznaka upalnih demijelinizacijskih oštećenja koja mogu biti različitog uzroka, nrp. multiple skleroze, upale krvožilne stijenke (vaskulitis), borelioze, sarkoidoze, ADEM i dr. Multipla skleroza je najčešća primarna kronična demijelinizacijska bolest. Ubraja se u autoimune bolesti jer imunosni sutav zbog nepoznatog razloga počinje napadati pojedine dijelove vlastitog organizma, npr. mijelinsku ovojnicu. Multipla skleroza se dijagnosticira na temelju kliničkih i parakliničkih (dijagnostičkih kriterija). Klinički simptomi mogu biti vidni (zamagljen vid, dvoslike, nistagmus, kljenut pokreta očne jabučice u pojedinim pravcima), motorički (smetnje govora, mišićna slabost (slabost jedne strane tijela, samo nogu, svih ekstremiteta ili pojedinog ekstremiteta), osjetni (trnci, mravinjenje), poremećaj koordinacije i ravnoteže, poremećaj sfinktera i dr. Za potvrdu dijagnostičkim postupcima potrebno je učiniti MR mozga i vratne kralježnice, ispitivanje vidnih evociranih i somatosenzornih evociranih potencijala, ispitivanje likvora s osobitim osvrtom na prisutnost oligoklonalnih traka imunoglobulina (IgG) u likvoru. Dakle na osnovi navedenoga smatram da kod Vas treba upotpuniti dijagnostičku obradu (MR vratne kralježnice), evocirani potencijali i obrada likvora, te revidirati neurološki status uz jasan opis simptoma kroz vremenski period (stacionarno, uz pogoršanja ili povlačenje simptoma i ponovno pojavljivanje), te na osnovu svega navedenoga zaključivati o ev. demijelinizacijskoj bolesti, kao i vrsti demijelinizacijske bolesti. Za to je potrebna hospitalna obrada.

Mr. sc. Davor Sporiš, dr. med., specijalist neurolog