Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Istraživanja potvrđuju pozitivne učinke tjelesne aktivnosti na bolje raspoloženje, smanjenje depresivnih simptoma i anksioznosti, veću razinu energije te pozitivno djelovanje na spavanje.
Pozitivni učinci su dokazani u osoba svih dobi te neovisno o socioekonomskom statusu kao i stanju zdravlja pojedinca.
Navedeni učinci tjelesne aktivnosti na dobro emocionalno osjećanje pripisuju se lučenju neurotransmitera i hormona kao što su endorfin, dopamin i serotonin.
Nadalje, tjelesna aktivnost dovodi do poboljšanja cirkulacije, zagrijavanja tijela i smanjenja mišićne napetosti.
Također, uključenost u različite oblike tjelesne aktivnosti doprinosi osjećaju samopouzdanja i uspjeha, potiče na zdravije životne odabire te pružajući odmak olakšava nošenje sa životnim izazovima i brigama.
Tjelesna aktivnost doprinosi boljem nošenju s emocijama ljutnje i pomaže u rješavanju problema.
Već i 10 minuta bržeg hoda povećava razinu energije i ugodnog raspoloženja.
Usporedbom razine raspoloženja nakon neke tjelesne aktivnosti u odnosu na stanje mirovanja pokazalo se kako su osobe nakon tjelesne aktivnosti zadovoljnije, mirnije i budnije nego nakon perioda mirovanja.
Uloga tjelesne aktivnosti u reguliranju našeg raspoloženja i osjećaje prepoznata je i u prevenciji razvoja kao i u tretmanima liječenja mentalnih bolesti i poremećaja.
Koristi tjelesne aktivnosti dobro nadopunjuju osnovne terapijske oblike (psihoterapija, farmakoterapija) i poboljšavaju njihovu djelotvornost te doprinose boljoj kvaliteti života.
Potencijalni psihološki mehanizmi djelovanja tjelesne aktivnosti na smanjenje simptoma mentalnih bolesti i poremećaja uključuju učenje, iskustvo svladavanja novih vještina, promjene u zdravstvenim stavovima/ponašanjima, jačanje socijalnih odnosa, jačanje otpornosti ili jednostavno pružanje odmaka i odvlačenje pažnje.