Nature
Ova studija, u koju je uključena mreža od preko 1000 stručnjaka diljem svijeta, uključujući i doc. dr. sc. Sanju Musić Milanović, djelatnicu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, pokazala je kako je na globalnoj razini, u razdoblju od 1985. to 2017. godine zabilježen prosječni porast indeksa tjelesne mase (ITM) od 2,0 kg/m2 u žena i 2,2 kg/m2 u muškaraca, odnosno svaka osoba ima 5-6 kg tjelesne mase više.
Više od polovice globalnog porasta u debljini u ovom razdoblju od 33 godine može se pripisati porastu ITM-a u ruralnim područjima.
U nekim zemljama niskog i srednjeg dohotka, ruralna područja pridonosila su 80% od ukupnog porasta ITM-a u ovom razdoblju.
Istraživački tim utvrdio je da je od 1985. prosječni ITM u ruralnim područjima porastao za 2,1 kg/m2 i u žena i u muškaraca.
S druge strane, u gradovima zabilježen je porast ITM-a od 1,3 kg/m2 u žena i 1,6 kg/m2 u muškaraca.
Zabilježen trend ukazuje na zapanjujuće razlike u geografskoj rasprostranjenosti ITM-a u posljednja tri desetljeća.
U 1985. godini, žene i muškarci koji su živjeli u gradovima u preko tri četvrtine zemalja imali su viši ITM od onih koji su živjeli u ruralnim područjima.
S vremenom, razlika u ruralnom i urbanom ITM-u u velikom broju zemalja se smanjila ili čak promijenila smjer.
Ova skupina znanstvenika pronašla je i razlike između zemalja s visokim, srednjim i niskim dohotkom.
U skupini zemalja s visokim dohotkom, studija ukazuje na porast ITM-a u ruralnim područjima od 1985. godine, posebno u žena.
Stručnjaci smatraju da razlog tome može biti povezan s nedostacima života izvan gradova: niži dohodak i razina obrazovanja, ograničena dostupnost i više cijene pravilnih prehrambenih namirnica i manje sportskih i rekreacijskih ustanova.
"U Hrvatskoj je vjerojatnost za debljinu u ruralnoj sredini u usporedbi s urbanom veća za 44% u muškaraca, a u žena za 40%", ističe doc.dr.sc. Sanja Musić Milanović.