Medicinski fakultet u Splitu
S fakulteta upozoravaju javnost da je veliki dio njegova dosadašnjeg rada bio upitan, neki njegovi rezultati i zaključci jasno su prikazani neutemeljenima, te mu je zbog toga oduzeta licencija za samostalni liječnički rad, a rezultati njegovih istraživanja povučeni su iz časopisa koji su ih objavili i opisani kao "potpuna laž".
Nažalost, dio javnosti i dalje vjeruje u izjave i tvrdnje koje iznose Wakefield i njegovi suradnici, kažu znanstvenici sa splitskog Medicinskog fakulteta.
Apeliraju stoga na građane Splita, okolice i cijele Hrvatske da i dalje podupiru rad zdravstvenog sustava koji je utemeljen na provjerenim i provjerljivim dokazima, sudjeluju u cijepljenju kao mjeri kontrole zaraznih bolesti te u čim manjoj mjeri oblikuju svoje ponašanje na neutemeljenim tvrdnjama i lažnim spoznajama.
Wakefield je 1998. objavio rad u kojem je falsificirao činjenice tvrdeći da cjepivo protiv ospica može uzrokovati autizam, nakon čega se svijetom proširio strah od cijepljenja i tzv. antivakserski pokret, što je dovelo do pada procijepljenosti u Europi i Americi, te veće izloženosti stanovništva zaraznim bolestima.
Splitski stručnjaci ističu kako je cijepljenje jedna od najboljih i najvrjednijih metoda sprječavanja i kontrole zaraznih bolesti i njihovih posljedica.
Cijepljenjem su iskorijenjene velike boginje, nadomak smo iskorjenjivanju dječje paralize, a pomoću cijepljenja nadziremo bolesti od kojih su u prošlosti djeca umirala u epidemijama.
Prije ere cijepljenja, vjerojatnost doživljenja petog rođendana iznosila je samo oko 60%, ističu.
Splitsko-dalmatinska županija je, uz Dubrovačko-neretvansku, zadnjih godina zabilježila najveći pad procijepljenosti protiv ospica u Hrvatskoj, a ovih dana u Splitu se ponovno sumnja na nekoliko slučajeva zaraze ospicama.