Ostalo

Alkohol kao javnozdravstveni problem

Objavljeno 26.04.2021.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo

Potrošnja alkohola po glavi stanovnika povećava se u gotovo svim zemljama svijeta, a posljedično se povećava i broj osoba koje pate od bolesti koje nastaju kao posljedica zlouporabe.
Alkohol kao javnozdravstveni problem
 

Štetni učinci za pojedinca i za društvenu zajednicu kao posljedica prekomjerne uporabe alkohola su brojni i čvrsto dokumentirani i dokazani.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, Europska regija je regija s najvećom potrošnjom alkoholnih pića u svijetu.

Hrvatska je jedna od zemalja koja ima visoku konzumaciju alkoholnih pića.

U našem društvu pijenje alkoholnih pića je ugrađeno u običaje te je velika nekritičnost prema njegovoj konzumaciji.

Sve veći broj mladih ljudi konzumira alkoholna pića, a prva konzumiranja alkohola počinju već u osnovnoj školi.

Štetna upotreba alkohola ima značajan utjecaj na javno zdravlje, budući da predstavlja globalni problem koji kompromitira kako individualni razvoj, tako i razvoj društva.
Štetne posljedice koje alkohol uzrokuje sežu daleko van okvira fizičkog i psihičkog zdravlja same osobe koja ga konzumira - alkohol nepovoljno utječe i na zdravlje članova obitelji, kao i na osobe iz okruženja.

Pijenje alkoholnih pića rizični je čimbenik za nastanak brojnih kroničnih bolesti te je povezana sa nastankom nekih malignih bolesti koje su porastu, kao što su karcinom dojke, jetre, debelog crijeva, želuca, gušterače, jednjaka.

U borbi protiv nezaraznih kroničnih bolesti Svjetska zdravstvena organizacija stavila je smanjenje štetne konzumacije alkohola za jedan od prioritetnih ciljeva do 2030. godine.

U prevenciji štetne konzumacije alkohola Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje sveobuhvatne intervencije koje su usmjerene na smanjenje dostupnosti, informiranje populacije o rizicima, smanjenje potražnje te intervencije zdravstvene službe za rano prepoznavanje rizika i pravovremeno liječenje.

Među preporučenim intervencijama za smanjenje dostupnosti alkoholnih pića su:
-povećanje cijena alkoholnih pića
-zabrana reklamiranja alkoholnih pića
-ograničenje dostupnosti prodaje: zabrana prodaje mlađima od 18 godina, zabrana prodaje na benzinskim postajama, zabrana konzumacije na javnim površinama…

Preporučene intervencije za smanjenje potražnje za alkoholnim pićima su:
-povećanje socijalnih i emocionalnih kompetencija kod djece i mladih
-jačanje uloge obitelji i roditelja i njihova veća uključenost u život djeteta
-edukacija i informiranje o štetnim učincima alkohola
-označavanje alkoholnih pića zdravstvenim tvrdnjama i oznakama vezanim za štetnost konzumacije alkohola
-kampanje za podizanje svijesti o štetnosti alkohola

Članak odražava medicinske stavove važeće u trenutku objave. Članak odražava medicinske stavove važeće u trenutku objave.
HQ/MED/17/0046

Sve vijesti vezane uz ovu temu pronađite ovdje
(10)
3.8 od 5

Priručnik bolesti

Odaberite grupu bolesti ili pretražite po ključnoj riječi
Priručnik bolesti sastavljen je kako biste se brzo informirali o bolesti koja vas zanima. Određene bolesti posebno su obrađene u okviru skupine na Mapi tijela kojoj pripadaju te ih svakako potražite.

vezani članci

Test erektilne funkcije

Ispunite upitnik procjene erektilne funkcije. Test erektilne funkcije Kvaliteta spolnog života jedan je od najvažnijih segmenata kvalitete života muškarca.

IPSS UPITNIK

Ispunite upitnik procjene tegoba mokrenja. IPSS UPITNIK Poremećeno mokrenje često vezuje uz sebe i poremećaje kontinencije te seksualnih funkcija.