KBC Rijeka
Cilj obilježavanjaje istaknuti radnu terapiju kao struku koja pruža više prilika i izbora u stvaranju otvorenijeg i pravednijeg društva.
Ovdje je riječ o terminu okupacijska pravda koja je sukladna pojmu socijalna pravda, a odnosi se na pružanje prilike svakoj osobi da odabere sudjelovati u životnim aktivnostima koje su joj važne i smislene, bez obzira na zdravstvene, socijalne, ekonomske, prostorne i druge prepreke koje joj život donosi.
Radni terapeuti imaju znanja i vještine kojima pružaju podršku građanima kako bi vodili aktivan, smislen i uključen život.
Svaka promjena, bila ona dobra ili loša za nas ili nama važnim osobama, zdravstveno stanje i bolesti, iziskuje od nas određeni napor.
Upravo radi direktnog utjecaja tih promjena na naše svakodnevne aktivnosti, rutine i okupacije, mi (ne)svjesno učimo, prilagođavamo i unapređujemo svoje vještine kako bi uopće mogli "opstati" i nadalje obavljati ključne svakodnevne aktivnosti.
Radna terapija koja se temelji na medicinskim i društvenim načelima nudi upravo taj splet vještina i kreativnih rješenja što pojedinca spašava od dodatnih napora, čuva energiju i omogućuje mu lakše, brže i efikasnije korištenje baš tih pravih vještina za svaku specifičnu situaciju.
Upotreba svakodnevnih životnih aktivnosti (okupacija) s pojedincima ili skupinama u svrhu poboljšanja ili omogućavanja sudjelovanja u ulogama, navikama i rutinama u vlastitom domu i školi, na radnom mjestu, u zajednici ili drugim područjima može imati terapijski učinak.