Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Cilj je bio podsjetiti na važnost i potrebu unaprjeđenja zaštite zdravlja imunokomprimitiranih i imunosuprimiranih osoba i nakon službenog proglašenja kraja pandemije COVID-19.
Imunokomprimitirane i imunosuprimirane osobe (zbog osnovne bolesti ili terapije koju osoba prima) uključuju osobe s prirođenim ili stečenim imunodeficijencijama, osobe s kroničnim zatajenjem bubrega odnosno na dijalizi ili drugim teškim bolestima bubrega, osobe s infekcijom HIV-om, osobe s generaliziranim i aktivnim liječenjem malignih bolesti, osobe s leukemijama i mijelomima, osobe koje uzimaju lijekove koji suprimiraju imunološki sustav zbog liječenja drugih bolesti te osobe kojima je transplantiran solidni organ.
Procjenjuje se da je oko 2% populacije imunokompromitirano zbog primarne bolesti ili zbog primjene imunosupresivnih lijekova.
To stanje ih čini podložnijima za COVID-19, koja može biti težeg oblika i duljeg trajanja u odnosu na osobe koje nemaju oslabljeni imunološki sustav.
S obzirom na činjenicu da imunokompromitirane osobe imaju slabiji imunološki odgovor na cijepljenje, važno je primjenjivati ostale zaštitne mjere koje imamo na raspolaganju kao što je nošenje zaštitnih maski za lice u zdravstvenim ustanovama, posebno kod liječenja imunokompromitiranih osoba, provjetravanja prostorija, izolacije oboljelih, preventivnog testiranja prije hospitalizacije i medicinskih postupaka kojima se stvara aerosol odnosno prskanje dišnih i oralnih tjelesnih tekućina.
Smjernice za unaprjeđenje zaštite zdravlja imunokompromitiranih i imunosuprimiranih osoba, koje je u zajedničkoj izjavi potpisalo više od deset udruga:
Važno je podizanje svijesti javnosti o pitanjima za imunokompromitirane osobe.
Korištenje zaštitnih maski i ostale mjere smanjenja rizika širenja respiratornih infekcija u zdravstvenim ustanovama na odjelima gdje se liječe posebno osjetljive skupine pacijenata pomaže u zaštiti imunokompromitiranih osoba.
Važna je edukacija imunokompromitiranih osoba o korištenju zaštitnih maski i izbjegavanje visokorizičnih okolnosti kojim se smanjuje rizik za COVID-19 i ostale respiratorne zarazne bolesti koje kod njih mogu biti težeg oblika i nepovoljnijeg ishoda.
Važno je stjecanje imuniteta cijepljenjem za osobe koje su u većem riziku za teži oblik bolesti COVID-19 te što većeg broja ostale populacije radi kolektivnog imuniteta.
Važno je osiguranje i dostupnost odgovarajućeg liječenja COVID-19 za osobe s oslabljenim imunitetom u skladu sa svjetskim i europskim standardima.