Ministarstvo zdravstva
10 milijuna eura za uspostavu Hitne pomorske medicinske službe Hrvatska je osigurala iz europskih bespovratnih sredstava u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014-2020, te državnog proračuna.
Projektom se brzim brodicama povezuje otoke i obalno područje kako bi se osigurala učinkovita hitna medicinska skrb.
Hitna pomorska medicinska služba uključuje šest brodica s potrebnom opremom za pružanje hitne medicinske skrbi.
Brodice i pripadajuća oprema koristit će se i za potrebe traganja i spašavanja te pružanja medicinske pomoći u slučajevima pomorskih nesreća i katastrofa.
U ambulantama na početnim destinacijama zbrinjavanja pacijenata omogućit će se izvođenje jednostavnih medicinsko-biokemijskih pretraga radi utvrđivanja neophodnosti hitne intervencije prijevoza u najbližu ustanovu hitne medicine ili bolnicu na kopnu.
Prema podacima Ministarstva zdravstva, u posljednjih osam mjeseci, koliko brodice plove, je njima spašen 31 život.
Brodice su korištene u najtežim vremenskim uvjetima kada ni helikopterska služba nije mogla intervenirati.
Na Rabu i Dubrovniku bilo je po šest intervencija, u Zadru 16, dok su na Malom Lošinju bile tri intervencije.
Ministarstvo zdravstva je najavilo nabavu novih pet brodica, koje će djelovati u Splitu, Puli i Senju, te na Hvaru i Korčuli.
Šest brzih brodica s opremom se nalazi u stacionarnim lukama Mali Lošinj, Rab, Zadar, Šibenik, Supetar i Dubrovnik, dok su biokemijski analizatori krvi raspoređeni u 12 ispostava Zavoda za hitnu medicinu - Blato, Korčula, Lastovo, Mljet, Cres, Mali Lošinj, Rab, Jelsa, Supetar, Šolta, Vis i Preko.
Brze brodice su dužine 15 metara, a grade se u šibenskom brodogradilištu Iskra.