Institut Ruđer Bošković
Mikroplastika, nevidljiva golim okom, i veći komadi plastičnog otpada ozbiljno ugrožavaju morske organizme, zdravlje ljudi i gospodarske aktivnosti.
Kako bi odgovorili na ovaj složeni problem, šest zemalja - Italija, Hrvatska, Slovenija, Srbija, Crna Gora i Albanija - udružilo je snage u okviru projekta AdriPlast.
Tim na Institutu Ruđer Bošković (IRB) predvodi dr. sc. Vlatka Filipović Marijić iz Laboratorija za biološke učinke metala.
Članovi tima su i znanstvenici iz Zavoda za istraživanje mora i okoliša - dr. sc. Vlado Cuculić, dr. sc. Tatjana Mijošek Pavin, dr. sc. Dario Omanović, dr. sc. Tvrtko Smital i dr. sc. Damir Valić, te iz Zavoda za fizičku kemiju - dr. sc. Marko Rožman.
Projekt, AdriPlast, punog naziva "Adriatic Sea and plastic and microplastic pollution from freshwaters – an Adrion territorial challenge" traje 36 mjeseci i financiran je kroz program Interreg IPA ADRION.
AdriPlast je zamišljen kao odgovor na ključne izazove plastičnog zagađenja.
Plastika koja dospijeva u ekosustave često potječe od nepravilnog odlaganja otpada, dok njena spora razgradnja dodatno pogoršava problem.
Mikroplastika ulazi u hranidbene lance i remeti ekološku ravnotežu, istovremeno povećavajući zdravstvene rizike za ljude.
U sklopu projekta znanstvenici će razviti zajedničku metodologiju za praćenje i analizu plastike i mikroplastike u rijekama, prijelaznim vodama i morskim ekosustavima, što će omogućiti stvaranje detaljne baze podataka dostupne svim zainteresiranim dionicima.
Osim istraživanja, cilj projekta AdriPlast je potaknuti lokalne zajednice i donositelje odluka na konkretne korake za smanjenje plastičnog zagađenja.
Dugoročni plan uključivat će smjernice za bolju suradnju između znanstvenika, lokalnih vlasti i industrija.
Edukacija i osvješćivanje javnosti ključni su elementi projekta.
Stoga će znanstvenici u sklopu projekta organizirati radionice, kampanje i inicijative građana kako bi se podigla svijest o problemu i motiviralo ljude u zajednicama da budu dio rješenja.