Ostalo

Međunarodni dan osviještenosti o buci

Objavljeno 30.04.2025.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo

Međunarodni dan svjesnosti o buci ("International Noise Awareness Day") obilježava se već 30 godina zadnje srijede u travnju.
Međunarodni dan osviještenosti o buci
 

Ove godine taj dan obilježit će se 30. travnja 2025. god. u mnogim državama svijeta.

Buka je globalni problem koji se pojavljuje na radnim mjestima, ulici, ali i u našim domovima.

Kontinuirana izloženost povišenim razinama zvuka ima za posljedicu utjecaj na fizičko i mentalno zdravlje.

Buka na mjestu rada može utjecati na narušavanje zdravlja, ali i smanjenje sigurnosti.

U bučnim okruženjima komunikacija može biti otežana, pri čemu radnici ne čuju zvukove upozorenja kao što su alarmi ili verbalna upozorenja što može povećati rizik od nesreća.

Osim nesreća povezanih s radom buka tijekom dugotrajne izloženosti može dovesti do profesionalne bolesti povezane s radom.

Zahtjevi za zaštitom radnika od rizika za sigurnost i zdravlje koji se mogu pojaviti na mjestu rada propisani su pravnom regulativom.

U Republici Hrvatskoj to je uređeno Zakonom o zaštiti na radu te Pravilnikom o zaštiti radnika od izloženosti buci na radu, koji je usklađen s Direktivom 2003/10/EC Europske unije.

Regulativom definirane su referentne vrijednosti buke, na temelju kojih su poslodavci obvezni poduzimati odgovarajuće mjere u svrhu zaštite radnika.

Cilj mjera je očuvanje zdravlja, sigurnosti i radne sposobnosti radnika te smanjenje broja profesionalnih bolesti povezanih s bukom.

Buka nije samo nelagoda - ona je stvarna prijetnja zdravlju.

Pravilna edukacija i svakodnevna svijest prvi su korak u zaštiti sluha.

Obilježavanje Međunarodnog dana svjesnosti o buci ima utjecaj na podizanje svijesti o štetnosti buke na radnom mjestu, ali i u svakodnevnom životu što čini nedjeljivu cjelinu.

Dugotrajna izloženost buci može imati ozbiljan psihološki utjecaj na pojedince.

Buka doprinosi povećanom stresu, razdražljivosti, smanjenju koncentracije i osjećaju nelagode.

Također može uzrokovati poremećaje spavanja, što dodatno utječe na mentalno zdravlje i svakodnevno funkcioniranje.

Kod djece i mladih buka može negativno utjecati na sposobnost učenja i razvoj pažnje, dok kod odraslih smanjuje radnu učinkovitost i opću kvalitetu života.

Na fiziološkoj razini, buka može izazvati oštećenje sluha, ubrzan rad srca, povišen krvni tlak te promjene u hormonalnom sustavu.

Kod osoba koje su dugotrajno izložene visokim razinama buke mogu se razviti trajna oštećenja sluha i nagluhost.

Osim toga, istraživanja su pokazala povezanost između kronične izloženosti buci i povećanog rizika od kardiovaskularnih bolesti, uključujući srčani i moždani udar.

Onečišćenje bukom predstavlja oblik okolišnog zagađenja koji je često zanemaren, iako ima značajan utjecaj na kvalitetu života.

Promet, industrija, građevinski radovi i svakodnevna buka u urbanim sredinama doprinose sveprisutnosti ovog problema.

Onečišćenje bukom ne utječe samo na ljude, već i na životinjski svijet, remeteći prirodne obrasce ponašanja i komunikaciju.

U urbanim sredinama ono dodatno narušava mir i tišinu potrebnu za oporavak i odmor, čime se smanjuje opća dobrobit stanovništva.

Sve vijesti vezane uz ovu temu pronađite ovdje
(0)
0.0 od 5

Priručnik bolesti

Odaberite grupu bolesti ili pretražite po ključnoj riječi
Priručnik bolesti sastavljen je kako biste se brzo informirali o bolesti koja vas zanima. Određene bolesti posebno su obrađene u okviru skupine na Mapi tijela kojoj pripadaju te ih svakako potražite.

vezani članci

Test erektilne funkcije

Ispunite upitnik procjene erektilne funkcije. Test erektilne funkcije Kvaliteta spolnog života jedan je od najvažnijih segmenata kvalitete života muškarca.

IPSS UPITNIK

Ispunite upitnik procjene tegoba mokrenja. IPSS UPITNIK Poremećeno mokrenje često vezuje uz sebe i poremećaje kontinencije te seksualnih funkcija.