Hrvatski zavod za javno zdravstvo
U 2024. godini je prema podacima Hrvatskog registra o osobama s invaliditetom Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo registrirano 26.391 osoba s cerebralnom paralizom i paralitičnim sindromom, te čine udio od 4,03% ukupnom broju osoba s invaliditetom.
-1 od 4 djece s cerebralnom paralizom ne govori
-1 od 3 ne može hodati
-1 od 2 imaju intelektualne poteškoće
-1 od 4 ima epilepsiju
-1 od 4 ima poremećaje u ponašanju
-1 od 4 ima problem kontrole mjehura
-1 od 5 ima problem kontrole salivacije
-1 od 5 ima poremećaj spavanja
-1 od 10 ima ozbiljna oštećenja vida
-3 od 4 doživljava bol
Cerebralna paraliza je kompleksan invaliditet koji zahtjeva interdisciplinaran i individualan pristup.
Najučinkovitija je kombinacija postupaka, što omogućava fleksibilnost i individualizaciju.
Terapiju je potrebno započeti što ranije kako bi rana pravodobna intervencija olakšala razvoj djeteta, pridonijela boljem ishodu terapije te u konačnici unaprijedila kvalitetu života.
Važno je naglasiti kako su podjednako važni svi članovi rehabilitacijskog tima koji rade s neurorizičnim djetetom: fizioterapeut, edukacijski rehabilitator, radni terapeut, logoped, liječnik neuropedijatar, fizijatar kao i ostali liječnici specijalisti (oftalmolozi, gastroenterolozi, genetičari itd.).
Za djecu s cerebralnom paralizom najvažnije je da budu aktivno uključena u život, da pohađaju školu s vršnjacima jer će im to, uz svakodnevni terapeutski rad, omogućiti da ostvare svoje mjesto u društvu.
Problemi osoba s cerebralnom paralizom, njihovih obitelji i osoba koje o njima skrbe još uvijek nisu dovoljno poznati i prepoznati.
Stoga je neophodno građane kontinuirano senzibilizirati za probleme s kojima se susreću osobe s cerebralnom paralizom, kako bi se poboljšala kvaliteta njihova života.