KBC Split
Svjetski dan astme obilježava se svake godine prvog utorka u svibnju, na inicijativu Globalne inicijative za astmu (GINA).
Cilj ovog dana je podizanje svijesti o astmi, njezinim izazovima te poboljšanje skrbi za oboljele diljem svijeta.
Ovogodišnji Svjetski dan astme se održava pod sloganom: "Učiniti inhalacijske lijekove dostupne svima."
Prvi Svjetski dan astme obilježen je 1998. godine u više od 35 zemalja, s porukom o važnosti ranog prepoznavanja simptoma, pravilnog liječenja i podrške osobama koje žive s ovim kroničnim respiratornim stanjem.
Astma je jedna od najrasprostranjenijih kroničnih nezaraznih bolesti, utječući na više od 260 milijuna ljudi diljem svijeta.
Svake godine, više od 450.000 smrtnih slučajeva povezuje se s ovom bolešću, iako većina tih slučajeva može biti spriječena.
Riječ je o kroničnoj upalnoj bolesti dišnih putova, čije je glavno obilježje pojava bronhospazma - stezanja mišića u stijenkama bronha - koji je uzrokovan alergijskom reakcijom sluznice bronha na različite tvari u okolišu (pelud, izmet grinja, životinjska dlaka itd.) ili ostale podražaje (hladan ili suh zrak, tjelesni napor i sl.).
Bronhospazam se klinički manifestira simptomima poput zaduhe (otežanog disanja), kratkoće daha, pritiska u prsnom košu i pojave takozvanog zviždanja u dišnim putevima.
Smatra se da je bolest uzrokovana kombinacijom složenih i nepotpuno razjašnjenih okolišnih i nasljednih faktora.
U terapiji astme, koja je znatno uznapredovala u proteklih nekoliko desetljeća, koriste se agonisti beta-adrenergičkih receptora, antagonisti leukotrienskih receptora, teofilin i kortikosteroidi, najčešće u obliku inhalatora koji su praktični za svakodnevnu upotrebu.