KBC Zagreb
Počeci nuklearne medicine na Rebru vezani su uz doktora Ivana Šimonovića, internista i asistenta interne klinike koji je 1958. godine inicirao izgradnju Centralnog laboratorija za primjenu radioizotopa u medicini unutar Kliničke bolnice Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu na Rebru.
Samo godinu dana kasnije, 1959. godine, Vijeće Medicinskog fakulteta donijelo je službenu odluku da se u sastavu Interne klinike na Rebru osnuje Radioizotopni odjel kojeg će voditi dr. Ivan Šimonović.
Danas je taj odjel poznat pod nazivom Klinički zavod za nuklearnu medicinu i zaštitu od zračenja (KZZNM) te je sastavni dio Kliničkog bolničkog centra Zagreb.
Od 1981. godine, paralelno s izgradnjom Nuklearne elektrane Krško, Zavod za nuklearnu medicinu započelo je izobrazbu osoblja, adaptaciju prostora i nabavku osnovne opreme za zbrinjavanje osoba koje su ozračene ili kontaminirane radioaktivnim izvorima zračenja.
U tu svrhu 1992. izgrađen je i u rad pušten Centar za radijacijsku medicinu i zaštitu.
Osim ove specifične uloge, Klinički zavod za nuklearnu medicinu i zaštitu od zračenja predvodnik je u uvođenju novih dijagnostičkih tehnika i metoda liječenja u ovom području medicine.
Među njima je i pozitronska emisijska tomografija (PET i PET/CT) koja je hrvatskim pacijentima dostupna od kraja 1999. godine.