Ostalo

Gotovo 400 slučajeva tumora na mozgu godišnje

Objavljeno 09.06.2025.

Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"

Svjetski dan oboljelih od tumora na mozgu obilježava se 8. lipnja svake godine, s ciljem podizanja svijesti o ovoj teškoj bolesti, pružanja podrške oboljelima i njihovim obiteljima te naglašavanja važnosti istraživanja u dijagnostici i liječenju.
Gotovo 400 slučajeva tumora na mozgu godišnje
 

Simbol obilježavanja je vrpca sive boje.

Prema podacima Registra za rak, u Hrvatskoj je 2022. godine stopa incidencije zloćudnih novotvorina mozga iznosila 9,99/100.000 stanovnika te je tad tumor na mozgu dijagnosticiran kod 220 muškaraca i 165 žena.

Tumor na mozgu je abnormalni rast stanica unutar ili oko mozga. Može biti benigan (dobroćudan) ili maligan (zloćudan). Benigni tumori ne šire se na druge dijelove tijela i obično su sporijeg rasta, ali i oni mogu uzrokovati ozbiljne probleme zbog pritiska na mozak. Maligni tumori su agresivniji, brzo rastu i mogu se širiti, što ih čini izuzetno opasnima. Tumori na mozgu mogu nastati primarno u mozgu (primarni tumori) ili se mogu proširiti na mozak iz drugih dijelova tijela (sekundarni ili metastatski tumori).

Uzroci primarnih tumora na mozgu često su nepoznati, iako se istražuju genetski faktori, izloženost određenim kemikalijama i zračenju. Simptomi tumora na mozgu variraju ovisno o veličini, lokaciji i vrsti tumora. Neki od najčešćih simptoma uključuju:

Glavobolje, česte i intenzivne te se često pogoršavaju s vremenom.
Mučnina i povraćanje, posebno ujutro.
Problemi s vidom, zamućen vid, dvoslike, gubitak perifernog vida.
Epileptički napadaji te iznenadni, nekontrolirani pokreti ili promjene svijesti.
Slabost ili utrnulost u jednom dijelu tijela.
Promjene u osobnosti ili ponašanju, depresija, anksioznost, razdražljivost.
Problemi s ravnotežom i koordinacijom.
Poteškoće s govorom ili pamćenjem.
Budući da ovi simptomi mogu biti uzrokovani i mnogim drugim stanjima, ključno je potražiti liječničku pomoć ako se pojave, posebno ako se pogoršavaju.

Dijagnoza tumora na mozgu uključuje neurološki pregled, slikovne pretrage poput magnetske rezonance (MR) i kompjuterizirane tomografije (CT) te biopsiju. Biopsija je ključna za određivanje vrste tumora, što je neophodno za planiranje liječenja.

Liječenje tumora na mozgu je složeno i multidisciplinarno, a često uključuje kombinaciju sljedećih metoda:

Kirurgija: Cilj je ukloniti što veći dio tumora, a da se pritom ne ošteti zdravo moždano tkivo. U nekim slučajevima, tumor je smješten na mjestu koje onemogućuje potpuno uklanjanje.
Zračenje (radioterapija): Koristi visokoenergetske zrake za uništavanje stanica tumora ili usporavanje njihovog rasta. Može se koristiti nakon operacije ili kao primarno liječenje.
Kemoterapija: Koristi lijekove za uništavanje stanica tumora. Može se davati oralno ili intravenozno.
Ciljana terapija: Noviji pristup koji cilja specifične molekule uključene u rast tumora, s manje nuspojava na zdrave stanice.
Imunoterapija: Potiče vlastiti imunološki sustav tijela da prepozna i uništi stanice tumora.
Izbor liječenja ovisi o vrsti, veličini i lokaciji tumora, kao i o općem zdravstvenom stanju pacijenta.

Sve vijesti vezane uz ovu temu pronađite ovdje
(0)
0.0 od 5

Priručnik bolesti

Odaberite grupu bolesti ili pretražite po ključnoj riječi
Priručnik bolesti sastavljen je kako biste se brzo informirali o bolesti koja vas zanima. Određene bolesti posebno su obrađene u okviru skupine na Mapi tijela kojoj pripadaju te ih svakako potražite.

vezani članci

Test erektilne funkcije

Ispunite upitnik procjene erektilne funkcije. Test erektilne funkcije Kvaliteta spolnog života jedan je od najvažnijih segmenata kvalitete života muškarca.

IPSS UPITNIK

Ispunite upitnik procjene tegoba mokrenja. IPSS UPITNIK Poremećeno mokrenje često vezuje uz sebe i poremećaje kontinencije te seksualnih funkcija.