WebMD
Istraživači s Universita degli Studi di Roma Tor Vergata su utvrdili kako je COVID-19 povezan s gotovo šesterostruko većim rizikom za erektilnu disfunkciju. ED može biti i kratkoročna i dugoročna komplikacija COVID-19.
Studija se temeljila na činjenici da se ED često smatra kliničkim obilježjem narušenog cjelokupnog zdravstvenog stanja, koje često sadrži kardiovaskularne događaje u ranoj dobi. Cilj je bio istražiti međusobnu vezu između COVID-19 i ED te može li ED biti čimbenik rizika za obolijevanje od COVID-19 i da li postojanje COVID-19 predispozicija za razvoj ED.
Istraživači su uzeli u obzir učinke lockdown-a i socijalnog distanciranja psihičko, i seksualno zdravlje sudionika.
Erektilna funkcija mjerena je Međunarodnim indeksom erektilne funkcije ili Inventarom seksualnog zdravlja za muškarce, koji se često koriste u kliničkim uvjetima. Rezultati su prilagođeni utjecaju anksioznosti i depresije, koji su mjereni priznatim ljestvicama za uporabu u bolesnika s poviješću COVID-19.
Rezultati su pokazali da je prevalencija ED bila značajno veća među muškarcima koji su sami prijavili povijest COVID-19 u usporedbi s odgovarajućom populacijom negativnom na COVID (28% naspram 9,33%).