Povišeni krvni tlak

Liječenje povišenog krvnog tlaka

Objavljeno 04.04.2007.
Prim. mr. sc. Mirjana Jembrek Gostović, dr. med., specijalist kardiolog
Liječenje hipertenzije neophodno je započeti čim se postavi dijagnoza. Naliječena hipertenzija može dovesti do teških poremećaja rada raznih organa i organskih sustava, što na koncu može dovesti do smrti. Terapija lijekovima najčešće je doživotna.
Liječenje povišenog krvnog tlaka

Kako se liječi povišeni krvni tlak?

Suradnja bolesnika s liječnikom osnova je liječenja, zbog čega treba uvijek u početku liječenja biti strpljiv, jer nekim lijekovima treba određeno vrijeme da se suprotstave bolesti i postupno dovedu do normalizacije tlaka.

U liječenju povišenog krvnog tlaka primjenom lijekova važno je pridržavati se nekih dokazanih principa. Najvažnije je u početku liječenja biti strpljiv i uporan u pronalaženju pravog lijeka (ili kombinacije) kao i prave doze. Liječenje tlaka je u načelu doživotno i samo učinkovita terapija ima smisla. Niti jedna komplikacija povišenog krvnog tlaka neće biti spriječena niti će doći do oporavka kardiovaskularnog sustava ako se ne postigne zadovoljavajuća razina tlaka.

Ciljne vrijednosti liječenog krvnog tlaka moraju biti 140/90 mmHg ili niže. No kod posebno ugroženih skupina bolesnika, kao što su bolesnici sa šećernom bolešću, vrijednosti tlaka moraju biti niže od 130/80 mmHg. Suradnja bolesnika s liječnikom osnova je liječenja. Zato treba uvijek u početku liječenja biti strpljiv, jer nekim lijekovima treba određeno vrijeme da se suprotstave bolesti i postupno dovedu do normalizacije tlaka. Uvijek je razboritije uvoditi lijek u postupnim dozama u početku terapije, upravo zbog mogućnosti naglog pada tlaka uz lijekove.

Higijensko-dijetetske mjere i promjena stila života

Prva mjera u liječenju povišenog krvnog tlaka su higijensko-dijetalne mjere i promjena načina života uopće.

Prva mjera u liječenju povišenog krvnog tlaka su higijensko-dijetalne mjere i promjena načina života uopće.

Smanjenje soli u hrani (i nevidljivo soljenje, kao na primjer u kruhu, mesu i juhama, donosi mnogo soli u tijelo). Smanjen unos soli smanjuje i količinu tekućine koju tijelo zadržava i tako smanjuje krvni tlak.

Smanjenje tjelesne težine: smanjenjem tjelesne težine smanjuje se opterećenje srca i krvnih žila. Normalna tjelesna težina je i udobnija za svakodnevne aktivnosti. Redovito kontrolirajte tjelesnu težinu, (indeks tjelesne mase=težina (kg)/kvadrat visine (m); ne bi smio biti više o 25 kg/m2).

Kretanje smanjuje opterećenje srca i krvnih žila. Na taj način pada tlak, a kretanje otvara stisnute krvne žile i omogućuje lakše kretanje krvi. Tjelesna aktivnost najbolji je prirodni podražaj za rad srca i širenje krvnih žila. No kretanje mora biti dozirano, po savjetu i uz kontrolu stručnjaka, kako se ne bi polučio suprotan, nepovoljni učinak na krvni tlak. Svakodnevno vježbanje i kretanje prihvatite kao doprinos svome zdravlju. Vježbe moraju biti kontinuirane bar 4-5-puta tjedno po 20-30 minuta.

Promjena načina života smanjenjem stresa, mijenjanjem životnih navika kao što je pušenje. Nikotin ima, suprotno uvriježenom mišljenju, puno veći utjecaj na krvne žile pušača sa smrtonosnim posljedicama po srce i mozak, nego katran cigarete na nastanak raka bronha. To znači da pušač ima znatno veću šansu umrijeti od bolesti srca i mozga nego dobiti rak pluća.

Liječenje hipertenzije lijekovima

Povišen tlak danas se liječi uspješno budući da postoje deseci dobrih i provjerenih lijekova. Važno je znati da većina bolesnika koji dobro kontroliraju tlak često uzimaju kombinaciju dvaju ili više lijekova. Nije dovoljno piti lijek, već on mora i djelovati. Samo se tako može spriječiti nabrojeno teško oštećenje organizma.

Postoji nekoliko skupina lijekova koji se koriste u liječenju hipertenzije. Dijele se po načinu kako djeluju na sljedeće skupine.

Diuretici

Diuretici su također najčešći dodatak drugim skupinama lijekova kao kombinacija, budući da brojnima pojačavaju učinak.

Diuretici su lijekovi koji potiču bubrege na izlučivanje soli, a samim time i tekućine iz organizma. Na taj način se smanjuje količina cirkulirajuće krvi i tlak dovodi u normalu. U liječenju povišenog tlaka krvi obično se koriste blagi diuretici, koji nemaju nepoželjnih učinaka na organizam. Diuretici su također najčešći dodatak drugim skupinama lijekova kao kombinacija, budući da brojnima pojačavaju učinak. Oni su bili i prva terapija koja je primijenjena u hipertenziji.

Beta-adrenergički blokatori

Beta-adrenergički blokatori imaju utjecaj na cjelokupni krvožilni sustav tijela kao i srčani mišić. Oni blokiraju prekomjerni utjecaj adrenalina na ovaj sustav i tako dovode do širenja žila te usporenja rada srca. Konačni učinak je sniženje krvnog tlaka, ali i zaštita srčanog mišića od nepovoljnih, stresnih utjecaja svakodnevnog života. Zato su to i lijekovi koji se skoro obavezno propisuju kod bolesnika s anginom pektoris i poslije infarkta miokarda.

Alfa-adrenergički blokatori

Alfa-adrenergički blokatori imaju povoljne učinke kod muškaraca s povećanom prostatom.

Alfa-adrenergički blokatori djeluju poput beta-blokatora, ali uglavnom se njihov učinak očituje samo na krvnim žilama, gdje se nalaze i mjesta djelovanja adrenalina i noradrenalina. Nemaju veći učinak na rad srca, ali zato imaju povoljne učinke kod muškaraca s povećanom prostatom. Zbog toga se i koriste u bolesnika s obje bolesti kao prvi terapijski izbor.

Blokatori kalcijskih kanalića

Blokatori kalcijskih kanalića u stanicama srčanog mišića i mišićima krvnih žila smanjuju napetost i time otvaraju krvne žile. Neki imaju i povoljne učinke na aritmije (preskakanja i nepravilan rad srca). Budući da su aritmije vrlo često pratilac povišenog tlaka, primjena lijekova ove skupine se nameće kao prvi lijek izbora ili poželjan lijek u kombinaciji s drugim. Neki iz ove skupine lijekova su i najpotentniji vazodilatatori (supstance koje šire krvne žile). Stoga se njima koriste liječnici u bolnicama za brzo i energično sniženje tlaka u hitnim stanjima. Tada se primjenjuju na način da se sažvaču.

Inhibitori enzima angiotenzin-konvertaze

Inhibitori enzima angiotenzin-konvertaze razmjerno su noviji lijekovi, a djeluju blokiranjem sustava renin-angiotenzin.

Inhibitori enzima angiotenzinske konvertaze razmjerno su noviji lijekovi, a djeluju blokiranjem sustava renin-angiotenzin. Taj je hormonski sustav odgovoran za snažno podizanje krvnog tlaka i normalno se aktivira samo u slučajevima kada dođe do po život opasni pad tlaka. U hipertenziji je često poremećena funkcija ove sprege hormona i njihova blokada je izrazito učinkovita. Uz to ima povoljne učinke na smanjenje zadebljanja srčanog mišića.

Antagonisti angiotenzinskih receptora

Antagonisti angiotenzinskih receptora potpuno su nova skupina lijekova koja su se u razmjerno kratkom vremenu dokazala u terapiji. Prednost im je da skoro nemaju nikakvih neželjenih učinaka, a učinkoviti su poput onih iz skupine inhibiotra enzima angiotenzin-konvertaze. Također dijele i njihove povoljne učinke na stjenke žila i srčani mišić.

Ostali lijekovi

Ostali lijekovi pripadaju raznorodnim skupinama, a djeluju bilo na centre za regulaciju krvnog tlaka u mozgu, bilo na krvne žile direktno. Manje se koriste, ali često se kombiniraju s drugim radi postizanja dobrog učinka, a bez neželjenih djelovanja.

Kombinacije lijekova

Najčešće su kombinacije inhibitora konvertaze angiotenzina s diureticima, kao i antagonista angiotenzinskih receptora s diureticima.

Kombinacije lijekova se sve više primjenjuju zbog toga što, djelujući na različitim mjestima u organizmu, postižu više nego dvostruki učinak. Pri tome se mogu primijeniti pojedinačno bitno manje doze lijekova. Najčešće su kombinacije inhibitora konvertaze angiotenzina s diureticima, kao i antagonista angiotenzinskih receptora s diureticima.

Arhivski članak, podaci u tekstu sukladni su medicinskim stavovima u trenutku objave.
 
NPS-HR-NP-00193
Sve članke vezane uz ovu temu pronađite ovdje
(77)
4.1 od 5

Priručnik bolesti

Odaberite grupu bolesti ili pretražite po ključnoj riječi
Priručnik bolesti sastavljen je kako biste se brzo informirali o bolesti koja vas zanima. Određene bolesti posebno su obrađene u okviru skupine na Mapi tijela kojoj pripadaju te ih svakako potražite.

vezani članci

Prehrana po bolestima


Saznajte više o prikladnoj prehrani, namirnicama i njihovom utjecaju na: Pravilnim izborom namirnica možete znatno unaprijediti svoje zdravlje.

KALENDAR ovulacije

Izračunaj plodne dane
Datum početka posljednjeg ciklusa:
Trajanje menstruacijskog ciklusa:

BMI za djecu

Izračunajte BMI za djevojčicu ili dječaka. BMI za djecu Djevojčice i dječaci imaju različite vrijednosti BMI-a tijekom odrastanja. Važno je koristi kalkulator primjeren za dob.