Učenjem o rizičnim čimbenicima, promjenom prehrane, redovitom kontrolom krvnoga tlaka, izbjegavanjem stresnih situacija te redovitim boravkom u prirodi i vježbanjem (koliko vam to dozvoljavaju godine i zdravstveno stanje), poboljšat ćete svoje zdravstveno stanje. Ako ste dugogodišnji hipertoničar (osoba koja boluje od visokoga krvnog tlaka), uz sve navedene savjete redovito uzimajte propisane lijekove. Naime, visoki krvni tlak ne prestaje nakon tjedan ili mjesec dana i to imajte na umu svaki dan. Tek tada, promjenom loših navika i uz lijekove koje Vam propiše liječnik, možete zaustaviti progresiju bolesti.
Velikim epidemiološkim praćenjima osoba s povišenim krvnim tlakom zapaženo je da polovica svih oboljelih uopće ne zna da ima visoke vrijednosti tlaka. Od one druge polovice koja zna za bolest, tek pola ih se liječi, no pola od njih liječi se dobro i ima željene vrijednosti tlaka. Taj fenomen poznat je u stručnim krugovima kao "pravilo polovina". Jednostavno je izračunati da se zapravo dobro liječi tek oko četvrtine (do 30%) svih osoba s povišenim krvnim tlakom. Povišeni krvni tlak je, vrlo ozbiljna bolest s teškim posljedicama ako se ozbiljno ne prati i ne liječi.
Prva mjera u liječenju povišenoga krvnog tlaka su higijensko-dijetalne mjere i promjena načina života uopće.
PUŠENJE dodatno uništava krvne žile pa one uz povišeni tlak tako ubrzano stradavaju. Vježbajte redovito, hranite se pravilno, održavajte normalnu tjelesnu težinu, prestanite pušiti, opustite se, izbjegavajte stres, kontrolirajte i liječite krvni tlak, liječite šećernu bolest, kontrolirajte i liječite povišeni kolesterol.
Povišeni tlak danas se liječi uspješno budući da postoje deseci dobrih i provjerenih lijekova. Oni djeluju na razne načine, tako da se skoro uvijek može pronaći pravi lijek i doza ili kombinacija lijekova za svakog bolesnika. Pri tome se u početku postupno uvodi lijek i regulira doza dok se ne postigne dobra regulacija krvnoga tlaka tijekom cijelog dana i noći. Zbog toga je važno nekoliko mjerenja tlaka na dan (u početku), a neobično su važna i samomjerenja (samokontrole) tlaka koje provodi sam bolesnik.
Poželjno je i zapisivanje vremena i vrijednosti tlaka kako bi liječnik dobio bolji uvid kretanja tlaka tijekom dana (ali i radnog tjedna). Važno je znati da većina bolesnika koji dobro kontroliraju tlak često uzimaju kombinaciju dvaju ili više lijekova. NIJE DOVOLJNO PITI LIJEK, VEĆ ON MORA I DJELOVATI.
U liječenju povišenoga krvnog tlaka primjenom lijekova važno je pridržavanje nekih dokazanih principa. Najvažnije je u početku liječenja biti strpljiv i uporan u pronalaženju pravog lijeka (ili kombinacije) kao i prave doze. Nije uvijek lako iz prvog pokušaja ustanoviti koji lijek kojem pacijentu najbolje odgovara i djeluje. Mora se svakako znati da je liječenje tlaka u načelu doživotno i da samo učinkovita terapija ima smisla. Niti jedna komplikacija povišenoga krvnog tlaka neće biti spriječena niti će doći do oporavka kardiovaskularnog sustava ako se ne postigne zadovoljavajuća razina tlaka.
Nakon brojnih diskusija i pomno sprovedenih ispitivanja došlo se do zaključka da je kod većine bolesnika važno spustiti terapijom tlak na optimum od 130/85 mmHg. No, kod posebno ugroženih skupina bolesnika, kod kojih postoji više od dva čimbenika rizika, vrijednosti tlaka su u terapiji i niže. Suradnja bolesnika s pacijentom je osnova terapije. Svaki liječnik koji sprovodi terapiju hipertenzije odabrat će najpovoljniji lijek ili kombinaciju za pojedinog pacijenta.
Treba zapamtiti da su regulacijski mehanizmi u povišenom tlaku vrlo polaganog djelovanja. To je bolest koja ne nastupa naglo, pa se ne može niti očekivati nagli učinak lijekova. Dapače, naglo sniženje tlaka može biti suprotnog efekta, vrlo nepovoljno na cirkulacijski sustav koji je već od ranije bio naviknut na visok tlak.
Zato treba uvijek u početku liječenja biti strpljiv, jer nekim lijekovima treba određeno vrijeme da se suprotstave bolesti i postupno dovedu do normalizacije tlaka. Uvijek je razboritije uvoditi lijek u postupnim dozama u početku terapije, upravo zbog mogućnosti nagloga pada tlaka uz lijekove.
U početku, kada se tek uvodi lijek, treba mjeriti tlak i do tri puta dnevno. Kasnije, kada se ustali vrsta i količina lijeka, dovoljno je povremeno praćenje tlaka jednom ili dva puta tjedno. Dobro je zapisivanje tlaka u knjižicu koju treba pokazati svome liječniku pri svakom posjetu, zbog kontrole ili nabavljanja recepta za lijekove.
Ponekad (zapravo u većini slučajeva) samo jedan lijek nije dovoljan za sniženje tlaka. Tada se kombiniraju dva ili čak tri lijeka koji reguliraju tlak. Postoje gotove kombinacije dvaju lijekova u jednoj tableti za koje se zna da dobro djeluju zajedno (nadopunjuju se). Ako liječnik propiše nakon mjerenja i praćenja tlaka dva ili tri lijeka, treba ih uzimati kako je propisano, jer NIJE POTREBNO SAMO PITI LIJEKOVE, ONI MORAJU I DJELOVATI.